Gdzie spaceruje?

Translate

niedziela, 5 października 2014

Cyrla - piękno przyrody Beskidu Niskiego

Weekend zjazdu SOTOwców przez pogodę zbiegł się z moją aktywacją Cyrli i Frankowa
O zezwolenie na wejście na Cyrlę starałem się od miesiąca i po pozytywnej decyzji Dyrekcji MPN pozostało jedynie czekać na odpowiedni dzień dobrej pogody.
Nie chcąc przedkładać aktywacji w nieskończoność biorę urlop w piątek i ruszam w Niski.

Na miejscu czeka już na mnie Pan z MPN z podpisanym pozwoleniem - muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem otwartości na "petenta" - tylko pochwalić.

Wychodzę z Rozstajnego gdzie dane mi jest przeżyć małą walkę na nerwy z psem bacówki.
Wygrywam, ale przyznaje pierwszy raz dane mi było wyciągnąć gaz pieprzowy, który noszę na okoliczność psów od kilku lat. Mimo, iż spotkania z czworonogami nie omijały mnie dotąd, to powiem szczerze, że tak namolnego psa jeszcze nie miałem. Na szczęście pies był jeden i kijek turystyczny wystarczył.Później brodzę przez Ryjak i wchodzę w las.


Ponieważ otrzymałem pozwolenie na przejście trasą Rostajne - Cyrla - Świątkowa Mała zostało mi tylko wybrać kierunek przejścia. Wybrałem wyjście z Rozstajnego, gdyż zgodnie z mapą powinna być tu jeszcze gruntówka prowadząca wprost na grzbiet. Nie jest inaczej. Droga leśna jest właściwie niezarośnięta i można bez problemu nią iść. Jedynie na małym odcinku pod samym grzbietem zarosła i wygodniej iść wyraźną ścieżyną, idącą gdzieś równolegle do niej.
Przyroda rzeczywiście piękna - czuć las. Mgła, zaczyna siąpić deszcz. Kocham te chwile. Dlatego tu, w Beskidzie Niskim odnajduje to czego szukam. Piję czystą herbatę bez cukru, cytryny. Taką też lubię przyrodę. Taka jest tylko Tu, Nawet Bieszczady są z lekką nutą domieszki aromatów.
Swoją drogą, pisząc ten tekst ogarnął mnie pewien smutek. Zdałem sobie sprawę, że na pewien czas żegnam się z Niskim. Czas odwiedzić inne rejony Polski - pewnie zachodniej. Ale chyba tak to już jest, że im więcej człowiek ma, tym bardziej docenia to co piękne i wyjątkowe. Będę na pewno wracał.
Pogoda coraz bardziej deszczowa. Wchodzę na grzbiet - płaski grzbiet pełen mokradeł.

Sama aktywacja przebiega typowo. To moja pierwsza aktywacja w programie SPFF - co daje się łatwo odczuć. Nowe znaki, których nie znam. Na szybko 1/3 łowców kończy qso zwrotem 44, co każe sądzić, że zrobili łączność skuszeni referencją SPFF. Schodzę w stronę Świątkowej Małej. Wyraźna gruntówka ze śladami ciągnika gąsienicowego - widać, że nie jest to rezerwat ścisły i człowiek nieco pomaga przyrodzie. Nie mniej obrazy malują się piękneBrak komentarzy:

Prześlij komentarz